Jdi na obsah Jdi na menu

Duch historie

26. 10. 2007
  Rudi Monig 
     První fotografie nás zavedla mezi dvě světové války minulého století. Je na ní fabrikant z Dolních Kounic Rudi Monig a jeho osud byl vložen na dostihové sázení, kde bohužel prohrál svůj majetek...
    Uběhl dlouhý čas a v 60.letech minulého století vznikl  v Ivančicích JKM při místním JZD . Soustředila se zde parta kluků, nadšenců do koní. Neměli to jednoduché. Koně byli výrobní nástroj a tak zabezpečovali různé práce v živočišné výrobě. Od pondělí do pátku byli zapřaženi ve vozech a jezdeckému umění zbyla jen sobota. Neděle byla vždy odpočinková.
    Konírna se nacházela za vjezdem druhé brány na levé straně. Vybavení bylo předpisové. Vyseké stropy, široká chodba, prostorné stání, 2 boxy, postrojovna (sedlovna) a šatna. Výběh pro koně byl před stájí a obyčejný plácek jízdárny se nacházel ve spodní části střediska.
    Tento stručný popis JKM Ivančice se mě vryl hluboko do paměti, jelikož jsem měla možnost poznat tehdejší koně, kočí co s nimi jezdili a některé členy.
    Psal se rok 1970 a já poznala koně, kteří se stali mímy symboly na dlouhá léta. Z leva Minča (Homolka Martin), Dana (Krejčí Pavel), Furin (Šedý Oldřich), Honzík (Homolka Jan), Olina (Vítek Ladislav). Dalšími nezapomenutelnými byla Lavina a Prym. 

Píše se rok 1970

 

Náhledy fotografií ze složky Nejstarší fotografie